SON DAKİKA

TV DİZİLERİYLE DEĞİŞEN TOPLUM

furious
TV DİZİLERİYLE DEĞİŞEN TOPLUM

Kitap okuma alışkanlığının hemen hemen tamamen kaybolmaya başladığı ülkemizde, artık sürekli televizyonda izlediği dizi kahramanlarına benzemeye çalışan onlar gibi davranmayı sükse yapmak olarak gören, kısacası TV dizileriyle değişen toplum formasyonuna geçiyoruz.

Dizilerde Sık Görülenler

Özellikle yerli TV dizilerinde çok büyük oranda mafyavari davranan, suç işleme yoluyla zenginleşmiş, lüks bir yaşam süren dizi kahramanlarını sıkça görüyoruz.

Eski yerli dizilerdeki naiflik, komşuluk, iyi niyet gibi kavramlar artık günümüz tabiri ile ne yazık ki “out”

super.baba_.kappak.-620x375

İzlediğimiz diziler bizleri ve (maalesef) öncelikle izlediklerinden çok daha çabuk öğrenen ve etkilenen çocuklarımızı, kabadayı gibi yürüyen, haklılığını kaba kuvvetle hatta suç işleme pahasına kanıtlamaya çalışan, etrafında kendisine taparcasına sadık geniş bir suça meyilli ekiple gezip tozan mafya lideri tavırlı başrol oyuncuları manipüle etmeye başladı.

Televizyon, bilgisayar, cep telefonu, tablet, oyun konsolu gibi ileri teknoloji ürünleri zaten bu durumun ilk aşamasında liderlik etmişlerdi. Kitaplardan, dergilerden, günlük gazetelerden uzaklaşalı uzun bir süre oldu. Artık, en lüks teknolojik cihazları, araçları kullanan başrol aktörleri-aktrisleri toplumun genç kesiminde fikir önderi rolünü de üstlendiler.

Görmediklerimiz, Sormadıklarımız

Peki bu genç ve yakışıklı aktörlerin, güzel, alımlı, bakımlı aktrislerin canlandırdıkları karakterlerin dizilerde yaşadığı şatafatlı olduğu kadar gerginlik ve şiddet dolu hayatın kaynağının ne olduğunu hiç takip edebiliyor muyuz? Çok ciddi bir gelir seviyesi gerektiren bu lüks hayatı hangi dizi karakteri, nasıl finanse ediyor? Çünkü bizler, onların ne iş yaptıklarını, nasıl para kazandıklarını hiç görmüyoruz. Aslında aksiyon dolu yaşantılarını çoğunlukla imrenerek izlerken bu soruların cevaplarını merak bile etmiyoruz.

Neden ve nasıl hep bu kadar zenginler?

Neden hep yalılarda yaşayıp, çok lüks araçlara biniyorlar?

Etraflarındaki “adamları” geçimlerini nasıl sağlıyorlar?

Ne zaman aşk-intikam-ihanet üçgeninin dışına çıkıp, işeriyle ilgilenip (çoğunluğunun) sahip oldukları holdinglerin finansal durumunu veya ihracatta yaşadıkları sorunları merak ediyorlar?

Dizilerde izlemeyi sevdiğimiz hayatlar elbette bu ülkede mevcut. Ama oran olarak çok küçük bir yüzdeye denk geliyor bu şanlı-şöhretli yaşam tarzı. Ekrandaki “güçlü” insanları izleyenlerin, imrenenlerin, onları taklit etmeye çalışanların gelir düzeyi, bu küçük kalburüstü grubun gelir düzeyinin çok çok altında.

5fc6a6eebf2144119c1f330e

TV Dizileri Çocuklarımıza Ne Öğretiyor?

Bu ışıltılı hayatları televizyon ekranlarından izleyen “bizim” çocuklarımız ne yazık ki; çeteleşmeyi öğreniyor. Kaba kuvvetin muteber olduğunu, kendi hakkını kendisinin yumruklarıyla veya daha kötüsü silahla korumasının normal olduğunu görüyor. Toplumun tüm kesimlerinin güvenliğinden sorumlu olan polis-jandarma teşkilatları yöneticilerinin bile, bu küçük ölçekli ama sonsuz havalı zengin mafya liderlerinin emrinde olduğunu izliyor. Çoğunlukla rekabet içinde olduğu rakip çeteleri yok etmenin ne kadar doğru olduğunu gözlemliyor. Bu ortamlarda yaşayan yaşıtlarının dertlerinin sadece kız-erkek ilişkileri olduğunu, okul-ders-kitap gibi kaygılarının hiç olmadığını düşünüyor.

Z Kuşağı Olumsuz Etkileniyor

Son günlerde çok revaçta olan ama tanımı herkese göre değişen meşhur “Z Kuşağı” bu dönemde en çok etkilenen kitle.

Çünkü yaşları gereği çocukluk-gençlik veya gençlik-yetişkinlik arasında bocalayan, okul, teknoloji, sosyal hayat, duygusal karmaşalar (bir de COVID süreci eklendi) keşmekeşinde ezilen bu kuşak, izleyince mutlu olduğu bu tür dizilerdeki rol modellerine benzemeye çalışıyor. Onlar gibi giyinmeye, onlar gibi davranmaya, yürümeye, konuşmaya gayret ediyorlar.

Ama bir de içinde oldukları kendi şartları ve gerçekleri var. Bu ikilem çocuklarımızı ve gençlerimizi bunalıma itiyor. Çünkü alttan alta, asla o dizilerdeki insanlar gibi olamayacaklarını, durumlarının sadece taklit etmekle sınırlı kalacağını biliyorlar.

cukurdizi-1_16_9_1591025406_16_9_1591630441

Günümüzde Alışkanlıklar Çok Farklı

Çocuklarımız ve gençlerimizin çok büyük bir çoğunluğu artık kitap okumuyor, gazeteleri takip etmiyor ve ülkede-dünyada neler olup bittiğini merak etmiyor.

Her gün daha fazla gelişen teknolojinin kendilerine sunduğu nimetleri tercih ediyorlar. Oynadıkları bir konsol oyunundaki başarı pek çoğu için genel kültür seviyelerindeki artıştan daha önemli.

Bu negatif tablo kimlere yarar sağlıyor sorusunu kendimize sormamız lazım. Dizi karakterlerini bu kadar yakından takip eden evlatlarımızın, pek çok buluşa imza atmış bilim adamlarının adını bile duymamış olması biraz da onlara örnek olması ve yönlendirmesi gereken biz ebeveynlerin eksikliği aslında.

 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Kasım 2018, 20:56

Afyon 112 ekibi kaza yaptı

7EAE5EC1-53C6-4A2E-A7F0-5941AA879EA1

Afyonkarahisar 112 Ekibine ait Acil Yardım Ambulansı dün saat 15.45 civarında Eskişehir yolunda takla attı.

Kazada yaralanan sağlık görevlileri meslektaşlarınca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.
Sağlık görevlilerinin durumunun iyi olduğunu öğrendi. Kazazedelere acil şifalar diler tüm 112 ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

BFD2B93D-4877-4DFC-BD5D-468A8D644DDA

Devamını Görüntüle