SON DAKİKA

Yakın Zamanda Vefat Eden “Yeşilay Ahmet” Kimdir?

Yakın Zamanda Vefat Eden “Yeşilay Ahmet” Kimdir?

Ömrü boyunca sigara ve alkol ile mücadele eden, halkın Yeşilay Ahmet olarak bildiği amcamız 1929 yılında Paşa Köyü’nde (Ahmetpaşa) dünyaya gelir. Ahmet amcanın aslında adı Ahmet Ağılgat’tır o zamanlar. Gençliğinde demirciler içinde sıcak demircilik ile uğraşır. Askerden sonra kendine bir ehliyet alıp kamyonla kum taşıma işine başlar. O zamanlar Yeşilay’ın Kur’an ve Hadislerle içki ve sigaranın kötülüğünü anlatan afişlerinden çok etkilenir. Hayatında hiç alkol almayan Ahmet amca sigarayı da kısa bir süre içtikten sonra bırakır. O zamanlar kendi kendine bir söz verir; “Eğer yeni bir kamyon alırsam ismini Yeşilay koyacağım.” der. Ahmet amca 1968 yılında Man marka bir kamyon alır ve ilk işi aracın yanına “YEŞİLAY” amblemini yaptırmak olur. Önüne de “Sigara süründürür, içki ocak söndürür.” sloganını yazar.

yesilay-ahmet2

Fotoğraf: Hasan Özpınar (Taşpınar Dergisi)

1997 yılına geldiğinde kendi soyadı “Ağılgat”‘ı da değiştirerek “Yeşilay” soyadını alır. Yine aynı yıl Sigara ve İçki ile Mücadele Konferansı’nda Cüneyt Arkın ve dönemin belediye başkanı Erdal Akar’dan ödül alır. “2014 Yeşilay’ın Enleri “ödül töreninde de “Türkiye’nin En Yeşilaycı Vatandaşı” unvanına layık görülen Ahmet Yeşilay, ödülünü Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın elinden almıştır.

Yıllardır kendi çabalarıyla içki ve sigara ile mücadele etmiş, üniversitelerde, okullarda çeşitle konferanslar vermiştir.

Kamyonunu Yeşilay afişleri ve içki, sigara karşıtı sloganlarla donatan Ahmet Yeşilay 12 Nisan günü 91 yaşında Hakk’a yürüdü. Mekanı cennet olsun.

yesilay-ahmet-hayatini-kaybetti

Sigara ve alkole karşı yazdığı akrostiş şiirle hafızalarda ve gönüllerde ayrı bir yer edinen merhum Ahmet Yeşilay’ın o şiiri:
“Yeşil bir dünya istiyorum, enginleri aşacak,
Eşle, dostla iyilikle koşacak.
Ş en, şakrak güler yüzlüdür dileğim,
İyi bir sıhhat için ileriyi görelim.
Lakin içki, sigara tüketiyor ömrü,
A ileler küçülüyor, yok oluyor nesil..
Yeşilay Ahmet bunu böyle diyor..”

yesilay-ahmet

Kaynaklar:
www.afyonnews.com/2020/02/25/1970lerden-bugune-yalniz-bir-yesilay-gonullusu-yesilay-ahmet/

www.kocatepegazetesi. com/yesilay-ahmet-hakka-yurudu/


Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Mayıs 2018, 16:06

Sağ Elin Verdiğini Sol Eli Görmeyen ZEYNEL ABİDİN

İmam Zeynel Abidin, her daim fakirlere, ihtiyacı olanlara yardım ediyordu. Fakat bu yardımı alanlar mahcup olmasın, kendisini yanlış anlamasınlar diye geceleri yüzüne nikap sürerek, kim olduğunu söylemeden yapardı.

imam-zeynel-i-abidin-684x445

Fakirler bu cömert insanın kim olduğunu hep merak etmişler ama bir türlü öğrenememişlerdi. Ta ki Zeynel Abidin şehit edilene kadar.

şehadet

Çünkü Zeynel Abidin’in şehadetinden sonra kimse kapılarını çalmadı ve böylece onlar da kendilerine yardım edenin Zeynel Abidin olduğunu öğrenmiş oldular. Dolayısıyla o kutsal İmam, Hak için yapıyordu yaptıklarını, gösteriş için değil. Bu haliyle de hâlâ insanlığa örnek olmayı sürdürüyor Zeynel Abidin.

BURSA’NIN İNEGÖL İLÇESİNDE ŞEBBOY CADDESİ ÜZERİNDEKİ TOPLU TAŞIMA DURAĞINDA BIRAKILAN ŞÜPHELİ PAKET, GÖRENLERİ KORKUTTU. EMNİYET EKİPLERİNİN YOĞUN ÇABASI SONUCUNDA, PAKETİN BİR VATANDAŞA AİT OLDUĞU, İÇERİSİNDE İSE YARDIM GIDALARIN BULUNDUĞU ORTAYA ÇIKTI. (SALİH BAKICI/BURSA-İHA)

İmam Zeynel Abidin, her daim kinden, kibirden, kirlilikten kaçınmıştır. Kendilerine söven birisine; “eğer ben dediğin gibiysem, Allah’ın beni yargılamasını dilerim. Ama dediğin gibi değilsem, dilerim Allah seni bağışlasın” demişti. Beddua edeceğiniz sandınız değil mi? Cümledeki inceliğe ve adanmışlığa bakar mısınız? Allah bizlere onun gibi sahih kul olmayı nasip etsin. Hayırlı ramazanlar.

ramazan2

Devamını Görüntüle