SON DAKİKA

Yakın Zamanda Vefat Eden “Yeşilay Ahmet” Kimdir?

Yakın Zamanda Vefat Eden “Yeşilay Ahmet” Kimdir?

Ömrü boyunca sigara ve alkol ile mücadele eden, halkın Yeşilay Ahmet olarak bildiği amcamız 1929 yılında Paşa Köyü’nde (Ahmetpaşa) dünyaya gelir. Ahmet amcanın aslında adı Ahmet Ağılgat’tır o zamanlar. Gençliğinde demirciler içinde sıcak demircilik ile uğraşır. Askerden sonra kendine bir ehliyet alıp kamyonla kum taşıma işine başlar. O zamanlar Yeşilay’ın Kur’an ve Hadislerle içki ve sigaranın kötülüğünü anlatan afişlerinden çok etkilenir. Hayatında hiç alkol almayan Ahmet amca sigarayı da kısa bir süre içtikten sonra bırakır. O zamanlar kendi kendine bir söz verir; “Eğer yeni bir kamyon alırsam ismini Yeşilay koyacağım.” der. Ahmet amca 1968 yılında Man marka bir kamyon alır ve ilk işi aracın yanına “YEŞİLAY” amblemini yaptırmak olur. Önüne de “Sigara süründürür, içki ocak söndürür.” sloganını yazar.

yesilay-ahmet2

Fotoğraf: Hasan Özpınar (Taşpınar Dergisi)

1997 yılına geldiğinde kendi soyadı “Ağılgat”‘ı da değiştirerek “Yeşilay” soyadını alır. Yine aynı yıl Sigara ve İçki ile Mücadele Konferansı’nda Cüneyt Arkın ve dönemin belediye başkanı Erdal Akar’dan ödül alır. “2014 Yeşilay’ın Enleri “ödül töreninde de “Türkiye’nin En Yeşilaycı Vatandaşı” unvanına layık görülen Ahmet Yeşilay, ödülünü Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın elinden almıştır.

Yıllardır kendi çabalarıyla içki ve sigara ile mücadele etmiş, üniversitelerde, okullarda çeşitle konferanslar vermiştir.

Kamyonunu Yeşilay afişleri ve içki, sigara karşıtı sloganlarla donatan Ahmet Yeşilay 12 Nisan günü 91 yaşında Hakk’a yürüdü. Mekanı cennet olsun.

yesilay-ahmet-hayatini-kaybetti

Sigara ve alkole karşı yazdığı akrostiş şiirle hafızalarda ve gönüllerde ayrı bir yer edinen merhum Ahmet Yeşilay’ın o şiiri:
“Yeşil bir dünya istiyorum, enginleri aşacak,
Eşle, dostla iyilikle koşacak.
Ş en, şakrak güler yüzlüdür dileğim,
İyi bir sıhhat için ileriyi görelim.
Lakin içki, sigara tüketiyor ömrü,
A ileler küçülüyor, yok oluyor nesil..
Yeşilay Ahmet bunu böyle diyor..”

yesilay-ahmet

Kaynaklar:
www.afyonnews.com/2020/02/25/1970lerden-bugune-yalniz-bir-yesilay-gonullusu-yesilay-ahmet/

www.kocatepegazetesi. com/yesilay-ahmet-hakka-yurudu/


Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Nisan 2020, 13:28

Afyon’dan Teşhir Edilen 4 Sucuk Firması

Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıda üreten 45 firmayı ifşa etti! Aralarında Afyon firmaları da var.

Devletin açıkladığı resmi listeye linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tarimorman.gov.tr/Duyuru/1148/Kamuoyuna-Duyurulur?fbclid=IwAR3rXJGGAF-2j6V3d4Nu6tZu3xqILwukbaesNZC3AjqGY99YQG-YZA-iNZw

teşhir

 

Devamını Görüntüle